Coraz częściej w naszych samochodach spotykamy klimatyzację i nikogo to już nie dziwi. Więcej, staje się to standardem z którego nie chcemy rezygnować. To dlaczego nie zapewnić sobie w domu tego luksusu i komfortu, tym bardziej, że upalne lata nawiedzają nas rok po roku. Może to być szczególnie dokuczliwe w budynkach bardzo przeszklonych, gdzie słońce bardzo długo operuje i nagrzewa pomieszczenia.
Urządzenia klimatyzacyjne stają się coraz tańsze, przez co coraz bardziej dostępne. Ich zadaniem nie jest tylko utrzymanie precyzyjnej temperatury w pomieszczeniu, ale również odpowiedniej wilgotności powietrza na poziomie zoptymalizowanym dla ludzkiego organizmu. Dzięki klimatyzatorom możemy mieć zapewniony właściwy ruch powietrza, ale bez efektu przeciągu. Filtry w jakie są wyposażone urządzenia, pozwalają na uzyskanie czystego powietrza, pozbawionego zapachów, pyłu, kurzu, bakterii, roztoczy. Jest to szczególnie ważne dla alergików, których jest coraz więcej wśród nas.
Głównym zadaniem klimatyzatorów jest obniżenie temperatury w danym pomieszczeniu w ciągu lata. Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że klimatyzator może również ogrzewać powietrze nawet jeśli na zewnątrz jest już temperatura bliska 0°C lub nawet ujemna - do – 25°C (w szczególnym rodzaju urządzeń).
Najczęściej spotykane urządzenia są typu split, czyli osobno jednostka wewnętrzna, układ rur z czynnikiem chłodniczym i skroplinami, oraz z agregatu, który jest montowany na zewnątrz pomieszczenia. Spotykane są również klimatyzatory, gdzie wszystkie elementy, niezbędne do poprawnej pracy, znajdują się w jednej obudowie. Ale niestety mają one bardzo poważny mankament – są bardzo głośne.
Jak dobrać moc klimatyzatora?
- Największy wpływ na dobór mocy urządzenia mają m.in.:
- kubatura pomieszczenia
- izolacja ścian zewnętrznych, stropów
- izolacja dachu (jeśli mamy schłodzić pomieszczenie na najwyższej kondygnacji)
- stopień nasłonecznienia
- powierzchnie przeszklone (okna, witryny sklepowe)
- charakter przeznaczenia pomieszczenia
- dodatkowe zyski ciepła