Menu
Wentylacja Piotronik
  • Dlaczego powinniśmy wentylować pomieszczenia?

Z wentylacji nie można zrezygnować! Brak odpowiedniego ruchu powietrza oraz jego wymiany, powoduje znacznie obniżenie zawartości tlenu, a niebezpieczny wzrost dwutlenku węgla, oraz utrzymanie się nieprzyjemnych zapachów. Ponadto, pranie, zmywanie, gotowanie; powoduje znaczny wzrost wilgoci w pomieszczeniach, a to daje bardzo sprzyjające warunki do pojawienia się pleśni.

W obecnych czasach, standardem są już plastikowe, szczelne okna. Kiedyś, ruch powietrza mógł być poprzez szczeliny w stolarce okiennej. Teraz taka cyrkulacja już nie występuje. Wbrew pozorom, nie jest to zjawisko do końca pozytywne z punktu widzenia właściwości powietrza jakie jest w pomieszczeniu. Wentylacja grawitacyjna, nie rozwiązuje wszystkich problemów. Przede wszystkim, ciężko jest mówić o energooszczędności. Po co wyrzucać na zewnątrz ciepłe, ogrzane za nasze pieniądze powietrze, a później pobierać zimne po to, aby je z powrotem ogrzać. Właśnie w tym celu służy rekuperator. Dzięki niemu można obniżyć koszty ogrzania świeżego, zimnego powietrza nawet o ponad połowę w przypadku najnowszych urządzeń.

Rekuperacja jest to proces odzysku ciepła z powietrza, które jest wydmuchiwane przez urządzenie na zewnątrz. Świeże powietrze zaś, jest później ogrzewane i dostarczane do pomieszczenia skąd zostało pobrane. Co więcej, w urządzeniu nie możliwości mieszania się samego powietrza świeżego ze zużytym. Następuje jedynie wymiana ciepła.

Proces rekuperacji, może przeprowadzić albo pojedyncze urządzenie, ale wtedy wymianę powietrza zapewni się tylko w danym pomieszczeniu. Jeśli natomiast chcielibyśmy wentylować większą powierzchnię i/lub klika pomieszczeń, wówczas należałoby zastosować centralę wentylacyjną. Do centrali, za pomocą kanałów, możemy również pobierać powietrze z takich pomieszczeń jak kuchnia czy WC.

Co można zyskać poprzez montaż rekuperacji?
Przede wszystkim oszczędność!

Przy wentylacji grawitacyjnej ciepłe powietrze jest MARNOWANE i wypuszczane w niebo przez kominy, rozszczelnione/otwarte okna. Rekuperator może odzyskać nawet połowę tego ciepła jakie już włożyliśmy w ogrzanie. Przy zastosowaniu centrali wentylacyjnej, bądź samego rekuperatora, nie będzie trzeba już otwierać okien bo świeże, natlenione powietrze będzie cały czas dostarczane.

Ktoś może powiedzieć, że ma bardzo dobrze zaizolowany dom, żadnych szczelin i nie wypuszcza ani grama ciepłego powietrza z domu, a koszt grzania jest naprawdę niski.

W pewnym stopniu ma rację: ma z domu zrobioną hermetyczną puszkę. Ale pojawia się w tym momencie problem z wilgocią, która również w żaden sposób nie wydostaje się z domu. Rekuperator temu zaradza! Ciepło z powietrza zużytego jest zawracane, a powietrze wraz z dwutlenkiem węgla, nieprzyjemnymi zapachami oraz wilgocią jest wyrzucane z pomieszczenia.