Menu
Baza wiedzy Piotronik
  • Baza wiedzy

Klimatyzacja – fakty i mity

Dzisiaj chcielibyśmy Państwu przedstawić kilka faktów oraz rozwiać parę mitów związanych z klimatyzacją.

Czy limatyzacja jest siedliskiem bakterii i grzybów? FAKT. Na parowniku jednostki wewnętrznej panuje wilgotne środowisko, idealne do rozwoju bakterii Legionella pneumophila. Do zakażenia dochodzi w wyniku inhalacji aerozolu. Bakterie te powodują obniżenie odporności komórkowej organizmu. Niszczą okoliczne tkanki poprzez wydzielane egzotoksyny. Leczenie niestety jest dość długotrwałe. Ale można temu zaradzić nie dopuszczając do pojawienia się tych bakterii w klimatyzatorze! Zapobiegają temu okresowe czyszczenia i konserwacje. Prawidłowo przeprowadzona konserwacja, poza powierzchownym myciem i czyszczeniem obudowy, powinna również obejmować czyszczenie wymiennika środkiem czyszczącym i grzybobójczym. Jeśli tego nie zaniechamy, wówczas możemy bezpiecznie cieszyć się z komfortu temperaturowego w naszych pomieszczeniach.

Czy przez klimatyzację wiecznie jesteśmy przeziębieni?

Niestety dość częsty FAKT. Dlaczego niestety? Bo sami jesteśmy temu winni. Przyczyną przeziębień jest za duża różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Często można się spotkać z sytuacją, że wchodząc do pomieszczenia z zewnątrz, natychmiastowo dostajemy tzw. gęsiej skórki. Wówczas właśnie temperatura w pomieszczeniu jest zbyt niska. Dla naszego komfortu wystarczy, że różnica temperatur będzie wynosiła tylko 5-7°C. Jeśli na zewnątrz jest np. 35°C, wystarczy że ustawimy temperaturę klimatyzatora na 28-30°C. My odczujemy to już jako komfort, bo jest chłodniej niż na zewnątrz, a dla naszego ogranizmu nie będzie to aż taki szok termiczny. I zniknie problem przeziębień.

Czy klimatyzację trzeba co jakiś czas dopełniać? MIT. Poprawnie wykonana instalacja freonowa nie przecieka. Cała instalacja jest wykonana ze sztywnych rurek, które są szczelne. Jeśli rzeczywiście nastąpił ubytek czynnika, przed dopełnieniem należy zlokalizować nieszczelność. Czy ktoś kiedyś słyszał żeby dopełniać czynnik w lodówce? A przecież jest to praktycznie taki sam układ chłodzący jak klimatyzator. Inaczej sprawa wygląda w klimatyzacji w samochodzie. Tam występują połączenia elastyczne i to bardzo często przez nie następuje ubytek czynnika.

Czy klimatyzatory nie są wskazane dla alergików? MIT. Wszystkie klimatyzatory są wyposażone w różnego rodzaju filtry. Od normalnych siatkowych, przez nasączone bądź pokryte różnymi substancjami, aż po plazmowe. Zatrzymują one różne drobnoustroje oraz pyłki na sobie i nie przedostają się one z powrotem do pomieszczenia. Ale jest jedno ostrzeżenie. Konserwacje i czyszczenia tych filtrów muszą być przeprowadzane regularnie i nie mogą zostać zaniechane. W przeciwnym wypadku, rzeczywiście alergicy mogą odczuwać dyskomfort.

Podsumowując – nie taki wilk straszny jak go malują. Klimatyzacja nie jest szkodliwa, jeśli tylko będziemy o nią dbać i konserwować, oraz używać ja zgodnie z zaleceniami i zdrowym rozsądkiem. Wtedy daje nam komfort i staje się standardem, bez którego coraz trudniej jest się nam obejść. Jeśli są Państwo zainteresowani posiadaniem własnej klimatyzacji lub chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji o produktach, które oferujemy, zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną lub prosimy o kontakt telefoniczny.

Kurtyny powietrzne - dbają o nasze ciepło

Co zrobić, żeby powietrze z wewnątrz pomieszczenia nie mieszało się z powietrzem zewnętrznym? Jak zatrzymać ciepło w tym pomieszczeniu? To proste zadanie. Trzeba zamontować kurtynę powietrzną.

Kurtyna powietrzna to urządzenie, którego głównym zadaniem jest stworzenie bariery niepozwalającej na wymianę powietrza zewnętrznego z wewnętrznym. Może być stosowana nie tylko przy drzwiach zewnętrznych, ale chociażby między częścią magazynową a biurową danego pomieszczenia. Zastosowana w budynkach klimatyzowanych lub chłodniach okazuje się bardzo skutecznym rozwiązaniem.

Działanie kurtyny powietrznej.

To wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Kurtyna wytwarza strumień powietrza o znacznej prędkości, skierowany albo ku dołowi (urządzenie jest wtedy zamontowane nad drzwiami), albo poziomo (urządzenie zamontowane z boku otworu). Strumień ten stanowi przeszkodę, przez którą powietrze z wewnątrz nie przedostaje się na zewnątrz pomieszczenia, ale musi mieć jednak odpowiednią prędkość. Dlaczego? Otóż cieplejsze powietrze gromadzi się wyżej, zaś zimne przy podłodze. Duża prędkość wylotowa powietrza z kurtyny jest w stanie zatrzymać i zawrócić ciepłe powietrze z powrotem do środka. Dodatkowo kurtyna ma za zadanie nie tylko powstrzymać uciekające powietrze już ogrzane, ale również uniemożliwić wdarcie się do środka zimnego powietrza.

Dobranie odpowiedniej kurtyny jest najistotniejsze.

Ważne jest, aby zamontowana kurtyna miała odpowiednią wielkość i wydajność. Jeśli prędkość początkowa będzie za mała, to przy podłodze strumień nie wystąpi i cała inwestycja w takie urządzenie staje się bezcelowa. Dlatego błędem jest montowanie małych kurtyn o zmniejszonej wydajności, wysoko nad drzwiami. Wówczas strumień z kurtyny dociera może do połowy wysokości otworu, a pozostała część zostaje niezabezpieczona. Gdy zdecydujemy się już na zamontowanie tego urządzenia, to skorzystajmy z usług renomowanego serwisu, który profesjonalnie dobierze nam odpowiednią kurtynę powietrzną.

Zalety kurtyn powietrznych.

Uniemożliwienie wymiany powietrza to tylko jedna z zalet dobrze dobranych kurtyn powietrznych Pozwalają one zminimalizować koszty potrzebnej energii, a tym samym wygenerować większy zysk prowadzonej działalności. Kolejnymi plusami tych urządzeń są powstrzymanie naporu owadów, bariera przed zanieczyszczonym powietrzem i kurzem ulicznym.

Kurtyna nie jest klimatyzatorem.

Warto pamiętać, że kurtyna powietrzna nie służy do grzania pomieszczeń. Nawet jeśli jest wyposażona w jakiś element grzewczy (grzałka elektryczna, bądź wymiennik wodny), to służy on tylko i wyłącznie zmniejszeniu uczucia chłodnego wiatru dla osób, które pod tą kurtyną przechodzą.

To najważniejsze wiadomości, jakie powinniście posiadać przed zainwestowaniem w zakup kurtyn powietrznych. Są to urządzenia bardzo wydajne i coraz częściej wymagane w miejscach użyteczności publicznej. Do tej pory nikt nie wymyślił niewidocznych drzwi, które chroniłyby pomieszczenie przed utratą ciepła. Ale też już nikt nie musi tego robić. Od tego są kurtyny powietrzne.

Czy wiosna to dobry moment na konserwację klimatyzacji?

Mówiąc o konserwacji klimatyzatorów musimy pamiętać o tym, na czym taka konserwacja polega. Dokładnie czyści się wymiennik w jednostce wewnętrznej, zewnętrznej oraz filtry, specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi.

Celem takiego czyszczenia jest powstrzymanie rozwoju różnych grzybów i bakterii, m.in. bakterii Legionella. Aby nie dopuścić do zagrzybienia urządzenia, powinno się je kontrolować dwa razy w roku – przed okresem chłodniczym i po nim, czyli przed okresem grzewczym.

Wiosna to moment, w którym powoli przestajemy grzać w naszych domach i mieszkaniach grzejnikami. Ale też niestety nie każdy dzień i nie każda noc jest ciepła. I tutaj właśnie z pomocą przychodzi nam klimatyzacja. Idealnie nadaje się do podniesienia temperatury w pomieszczeniu o kilka stopni aby zapewnić nam komfort przebywania. Gdy dokonamy konserwacji urządzenia to będziemy mieli pewność, że będzie ono działać poprawnie. Jednak co się stanie, gdy jej zaniechamy? W niewyczyszczonym urządzeniu, którego używamy raz do grzania, raz do chłodzenia, panują idealne warunki do rozwoju różnych grzybów i bakterii, w tym jednych z najgroźniejszych – Legionelli. Gdy chłodzimy, wymiennik w urządzeniu jest zimny i wilgotny, natomiast przy grzaniu jest suchy i ciepły. Pojawiający się nieprzyjemny zapach, to sygnał, że w urządzeniu już na tyle rozwinęły się różne drobnoustroje, że są gotowe do rozsiewania się i zarażania ludzi przebywających w pomieszczeniu. Większość producentów klimatyzatorów wymaga w warunkach gwarancji, co najmniej, dwóch konserwacji w roku wykonanych przez autoryzowany serwis. Jest to niezbędne minimum, konieczne do bezpiecznego i zdrowego użytkowania klimatyzacji. Dodatkowo, autoryzowany serwis może też sprawdzić fizyczny stan urządzeń, przez co ewentualną usterkę można wcześniej wykryć, zanim spowoduje ona znaczne uszkodzenie urządzenia oraz w konsekwencji wysokie koszty naprawy.

Musimy pamiętać, że jeśli zaniedba się systematyczne czyszczenie urządzeń, to jedyną możliwością usunięcia grzybów i bakterii będzie użycie silniejszych i bardziej agresywnych środków, które niekorzystnie wpływają na ludzki organizm. Dlatego trzeba pamiętać o konserwacji urządzeń, a w okresie wiosennym jest to wręcz konieczne.

Chcesz zapewnić sobie komfort i świeże powietrze przez cała dobę?

Ile razy latem nie możesz znieść upału w mieszkaniu lub biurze?

Masz już dość głośnych, energochłonnych wentylatorów i przenośnych klimatyzatorów?

Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedzieliście TAK, to czas najwyższy na zakup klimatyzacji Mitsubishi Electric. To rozwiązanie proste w montażu i niezawodne w działaniu!

KOMFORT ŻYCIA

Mieszkanie, dom czy biuro to miejsca, w których każdy chce się czuć jak najbardziej komfortowo. Dlatego inwestujemy w wygodne kanapy, duże telewizory, energooszczędne lodówki czy żarówki. Niestety, nawet najbardziej ekskluzywne wyposażenie traci znaczenie, gdy w pomieszczeniu, w którym przebywamy jest nam za gorąco lub za zimno. Możemy wtedy włączyć głośny wentylator, zamontować jeszcze głośniejszy klimatyzator przenośny lub zapłacić rachunki za działanie piecyka elektrycznego. A to nadal nie będzie 100-procentowy komfort.

OSOBISTA KLIMATYZACJA

Coraz więcej osób decyduje się więc na zakup profesjonalnej klimatyzacji, która zapewnia:

  • chłodzenie latem
  • grzanie zimą
  • dopływ świeżego powietrza
  • możliwość indywidualnego sterowania temperaturą

PORA NA ZMIANY

Czas najwyższy na zakup klimatyzacji do mieszkania bądź biura.

A ponieważ jest to wydatek na wiele lat, Mitsubishi Electric ma dla Ciebie specjalną ofertę.

ZAKUP KLIMATYZACJI WYSOKIEJ KLASY W SYSTEMIE RATALNYM